Mi is tulajdonképpen a jeges vizes kihívás?
Egy Amerikából terjedő új kihívás, ami ezúttal nem csak unalomból, vagy menőségből lehet érdekes, hanem komoly adománygyűjtő akció. Az ALS szindrómában szenvedő betegek kezelésére, életének megkönnyítésére, és a betegség gyógymódjának a megtalálására szeretnének minél több pénzt gyűjteni a jeges vizes kihívás kitalálói.
A dolog lényege, hogy akit kihívtak, annak vagy adományoznia kell az ALS szindrómában szenvedő betegek részére, vagy egy vödör jeges vizet kell magára öntenie. Ezt videóra kell vennie, és feltenni az internetre. Utána másokat is kell kihívnia,és tulajdonképpen így terjed a dolog. Sokat segít az érdeklődés fenntartásában és az adományok növelésében, hogy több híresség, köztük magyarok is részt vállaltak a terjesztésben, illetve az adományozásban.
Az ALS szindróma
A tudomány jelenlegi állása szerint az ALS szindróma gyógyíthatatlan betegség. Az adományok nagy részéből olyan jelenleg is tartó projekteket támogatnak, illetve ezután indítanak, amely segítségével a betegség gyógymódját szeretnék megtalálni. Teljes neve amiotrófiás laterálszkerózis, amit röviden csak ALS szindrómaként emlegetnek. Bár a kór ritka betegségnek számít, csak Magyarországon több száz új beteget regisztrálnak évente. Világszerte ez az arány több, mint 300 ezer új esetet jelent évente.
Jelenleg majdnem száz olyan projekt létezik amely az ALS szindrómával kapcsolatban végez kutatásokat, tanulmányokat. Az adományokból befolyó összegből ezeket támogatnák, illetve újakat is indítanak, amint lesz rá lehetőség. Gyors lefolyású, halálos betegségről van szó, ami olyan szinten leépíti a idegsejteket, és az izmokat, hogy az esetek körülbelül felében csak 2-3 évet tudnak együtt élni vele. A leghíresebb ALS szindrómában szenvedő beteg, Steven Hawking ugyan már több évtizede életben van, de az izmok bénulása nála is olyan mértékű, hogy különböző technológiai eszközökkel tud csak kapcsolatot tartani másokkal.
A szívre különösen sokkolóan hat a jeges víz
Az eddigiekben bemutattuk azt, hogy milyen nemes ügy áll a háttérben, amiért tényleg mindenkinek érdemes egy keveset adakoznia, attól függetlenül, hogy valaki kihívta-e, vagy sem. Az adakozás mellett azonban nem ajánljuk a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, vagy olyanoknak, akiknél ez a kockázat jelentősen magas. Bárki aki ugrott már be hideg vízbe, az tudja, hogy milyen sokkolóan hat a testre, és legfőképp a szívre. Hirtelen légzéséi nehézséget is okoz, de ez eltörpül az olyan súlyos kockázat mellett, mint a hirtelen szívleállás. Jelen pillanatban még nem tudunk olyan esetről, ahol a jeges vizes kihívás szívmegállást, és ehhez kapcsolódó halálesetet okozott volna, de nem is szeretnénk, hogy ez megtörténjen,és az újságok címlapján erről legyen szó.
A cukorbetegek esetében, még ha most nincsenek is szívproblémák, vagy erre utaló jelek, akkor is érdemes átgondolni, hogy megéri-e kockáztatni.
Adományok
Évente eddig is érkeztek jelentősebb mennyiségben felajánlások, de tény, hogy az ALS szindróma a gyors lefolyás, és a ritkábban történő megbetegedések miatt eddig sokkal kevesebb adományt, figyelmet kapott. A jeges vizes kihívás előtt évente pár milliárd dollárból gazdálkodott az alapítvány, amiből többnyire a jelenleg is futó projekteket támogatta.
A vizes kihívás óta az adományok értéke, már átlépte a 40 milliárd dollárt is, ami folyamatosan nő. Bár a kihívás Amerikából indult, lassan az egész világon csatlakoznak hozzá, hála a médiának, különösen az internetnek. Azt nehéz lenne megbecsülni, hogy mennyi pénz fog még befolyni, de a szakemberek már ebből a pénzmennyiségből is jelentős előrehaladást remélnek.
Forrás: macosz.hu
Kategóriák