Amit tudni kell a legmagyarabb antioxidánsról
A C-vitamin talán a legismertebb mikrotápanyag, legtöbben a fontosságával is tisztában vannak. Ám azt, hogy pontosan mi a funkciója a szervezetben, illetve hogy milyen tünetekkel jár a hiánya, már kevesebben tudják.
A C-vitamin az egyik legnépszerűbb mikrotápanyag és az egyik legtöbbet szedett étrend-kiegészítő. Hatalmas szerepe van a szervezet normális, egészséges működésének fenntartásában: elsősorban az immunrendszernek van szüksége elegendő C-vitaminra, de többek között a szép bőrhöz is kell C-vitamin.
A C-vitamin kulcsfontosságú jó néhány enzim és fehérje előállításához, szintéziséhez. Erős antioxidáns, véd az oxidatív stressz ellen – ez az állapot szerepet játszik olyan betegségek kialakulásában, mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség.
Az immunrendszerrel kapcsolatos jótékony hatása, hogy serkenti a fehérvérsejtek működését (és a számukat is növeli), emellett a sejtek falát is erősíti, így a kórokozók nehezebben hatolnak át rajtuk. Emellett a kórokozók “mérgeit” is segít hatástalanítani. Enyhe antibiotikus hatása van: egyes baktériumok elpusztulnak a jelenlétében.
Jó tudni!
A természeti népek és az ókori görögök már évezredekkel ezelőtt sejtették, hogy a friss gyümölcsök és zöldségek segítenek megelőzni bizonyos betegségeket, így a C-vitamin hiányával összefüggő skorbutot is. Az első ellenőrzött, két csoportot összehasonlító orvosi kísérletnek tartják a skorbuttal kapcsolatos esettanulmányt (mely a C-vitamin felfedezésének egyik mérföldköve), melyben James Lind, a brit Királyi Tengerészet sebésze naranccsal és citrommal egészítette ki néhány tengerész étrendjét, míg mások nem kaptak gyümölcsöt.
Érdemes tudni, hogy a szervezetünk a fölös C-vitamint gyorsan elkezdi kiüríteni: ezért az egyszerű készítményekből nehezen fedezhető a megnövekedett szükséglet.
A C-vitamin fő forrásai a friss gyümölcsök és zöldségfélék, pl. a narancs, a kivi, a paprika vagy a káposzta. E széles választék ismeretében nem jelenthet problémát a C-vitamin-szükséglet fedezése. A C-vitamin azonban rendkívül érzékeny anyag: tárolási körülmények miatt, oxigénnel érintkezve, fény vagy hőmérséklet hatására egyes élelmiszerek C-vitamin-tartalma akár teljes egészében elveszhet. Hasonló következményekkel jár, ha a zöldségeket áztatjuk, aprítjuk, vagy túl hosszú ideig melegen tartjuk.