Kardiológus szakértők szerint az orvosok azért nem veszik észre a szívpanaszokat bizonyos nőbetegeknél, mert a magas kockázatú betegek közül sokan jól ápoltak és egészségesnek látszanak.
Az Európai Kardiológiai Társaság amszterdami konferenciáján bemutatott, több mint 15 ezer ember részvételével készült kutatásból az derült ki, hogy a nőbetegekben fele akkora valószínűséggel kezelik a szívpanaszok egyik fő okával, mint a férfiakat. A kutatók azt állítják, hogy a családorvosok és a kardiológus szakorvosok gyakran későn diagnosztizálják nőkben a leggyakoribb szívritmuszavart, ami jelentősen megnöveli astroke és a halálozás kockázatát.
A kutatást vezető dr. Pierre Sabouret, a párizsi Pitie Salpetriere Kórház kardiológiai intézetének kardiológusa szerint sok orvos nem ismeri fel az állapot gyakoriságát nőkben, és nem végeznek vizsgálatokat a rendellenesség lehetőségének kiderítésére. “Úgy gondolom, hogy a családorvosok és a kardiológusok gyakran azért nem ismerik fel a nők esetében a kockázatot, mert azt hiszik, hogy ha a nőbeteg jól öltözött és jól ápolt, valószínűleg egészséges.”
A stroke egyik fő kórokának számítópitvarfibrillációban szenvedő betegeken végzett kutatás kimutatta, hogy a 70 éven aluli nőket 56 százalékkal kisebb valószínűséggel kezelik a betegséggel, mint az ugyanolyan kockázati profilú férfiakat. A 70 éven felüli betegek esetében ez a különbség valamivel kisebb, de a nőket még ekkor is harmadával kisebb valószínűséggel kezelik például véralvadásgátló gyógyszerekkel, amelyeket a stroke kockázatának csökkentésére alkalmaznak.
Dr. Sabouret szerint az orvosoknak követniük kellene az európai ajánlásokat, amelyek azt javasolják, hogy egy sor vizsgálatot kell végezni, beleértve a vérnyomásmérést, a vaszkuláris anamnézist és az olyan betegségek szűrését, mint például a cukorbetegség. Amennyiben pitvarfibrillációt mutatnak ki, a beteget az ajánlások szerint véralvadásgátló gyógyszeres kezelésnek kell alávetni.
Forrás: hazipatika.com