Kutatások bizonyították az összefüggést az alacsony tesztoszteronszint és bizonyos krónikus betegségek között.
Ráadásul ördögi körről van szó: az olyan betegségek, mint a diabétesz vagy a magas vérnyomás, csökkentik a szervezet tesztoszteronszintjét, az alacsony tesztoszteronszint viszont hozzájárulhat a betegségek kialakulásához, és a tünetek romlásához egyaránt. Abban pedig sokszor a szakemberek sem biztosak, hogy melyik probléma az ok, és melyik a következmény.
A cukorbetegség és a a tesztoszteronhiány között szoros az összefüggés: a hormon hozzájárul ahhoz, hogy a szövetek jobban reagáljanak az inzulinra és több, vérben keringő cukrot legyenek képesek felvenni. Az alacsony tesztoszteronszint gyakran inzulinrezisztenciával jár együtt, amit a cukorbetegséget megelőző állapotnak is tartanak.
Az alacsony tesztoszteronszint gyakran jár együtt elhízással, a hízás során pedig a hormon szintje tovább csökken, ugyanis a zsírsejtek hatással vannak a hormonális egyensúlyra, például úgy, hogy növelik a szervezet ösztrogénszintjét, illetve csökkentik az SHBG-nek nevezett tesztoszteron-szállító protein mennyiségét a vérben. Kutatások bizonyították, hogy az alacsony tesztoszteronszint az elhízással összefüggő metabolikus szindróma kialakulásában is szerepet játszhat, ezért magas vérnyomással, magas koleszterinszinttel is együtt járhat.
Az alacsony tesztoszteronszint jelentősen növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is: többek között a fentebb olvasható okok, az inzulinrezisztencia, a metabolikus szindróma és a magas vérnyomás miatt. Az alacsony tesztoszteronszintű férfiaknál az érszűkület is gyakoribb.
Kutatások szerint az alacsony tesztoszteronszint akár a duplájára is emelheti a depressziókialakulásának a kockázatát az idősebb férfiak esetében.
Az egyik leggyakoribb tünet, mely az alacsony tesztoszteronszinttel jár együtt, az erektilis diszfunkció, illetve a szexuális vágy csökkenése, azonban ezek soha nem egyedül, önmagukban jelentkeznek. Mindig valamilyen más egészségügyi problémához kapcsolódnak, elsősorban az érrendszer állapotának romlásához, az inzulinrezisztenciához és az elhízáshoz.
A tesztoszteron pótlására gyógyszeresen van lehetőség, de ez nem gyógyítja meg a már kialakult betegségeket, viszont a tünetek csökkentéséhez jelentősen hozzájárul. A hormonális egyensúlyhoz a testmozgás is hozzájárul, ezért ezt mindenképpen javasolt rendszeresen beiktatni az életünkbe!
Forrás: hazipatika.com