Kategóriák
Életmód

Tévhit, hogy a gyümölcslé egészséges

Napi egy pohár cukros narancslé is növeli a magas vérnyomás kockázatát. Jobban járunk, ha inkább vizet iszunk?

Már egyetlen pohár gyümölcslé is növeli a szívroham és a szívgörcs kockázatát – derül ki egy friss kutatásból, amely megcáfolja a tévhitet, miszerint a folyadékpótlás ezen módja egészséges. Ez a mennyiség akár hét teáskanál cukrot is rejthet.

A rendszeres gyümölcsléfogyasztók vérnyomása jelentősen magasabb azokénál, akik csak alkalmanként isznak belőle – állítják a szakértők. A nedű miatt megnövekszik a központi vérnyomás, ami többek között megemeli a szívroham és a szívgörcs kockázatát.

Az ausztrál Swinburne Műszaki Egyetem munkatársai az aortában, tehát a szív nagy artériájában mérték a vizsgálatban résztvevők vérnyomását. A szív innen pumpálja az oxigéndús vért szerte a testbe.

kep (456)

“Általánosan elterjedt tévhit, hogy a gyümölcslé egészséges. Noha valóban lehetnek benne létfontosságú vitaminok, emellett gyakran rengeteg cukrot és túl kevés rostot tartalmaznak. A gyakori fogyasztásuk tehát hozzájárul a szélsőségesen magas cukorbevitelhez, ami egyébként is jellemző a nyugati társadalmak táplálkozási kultúrájára. A jelenség növeli a magas vérnyomás és a szív-érrendszeri problémák kockázatát – magyarázta a tanulmánynál szerzőként közreműködő Dr. Matthew Pase.

Egy 250 milliliteres pohárnyi gyümölcslé átlagosan 115 kalóriát és hét teáskanál cukrot tartalmaz, míg egy doboz kóla 139 kalóriát. A különbség tehát elenyésző.

A gyümölcslevet a gyermekek fogainak romlásáért is felelőssé teszik. Ugyancsak jellemző a nyugati társadalmakra, hogy minden nyolcadik kicsinek szuvasodik a foga hároméves korára. A probléma forrása lehet, hogy a jóhiszemű szülők palackszámra adják csemetéiknek az italt, noha az egész család jobban járna, ha vizet innának.

Forrás: hazipatika.com