Néhány egyszerű szabály betartásával rengeteget javíthatnak állapotukon a cukorbetegek. Lássuk, mik ezek!
– Megfelelő szénhidrátokat válasszon.
A cukorbetegség nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem fogyaszthatunk szénhidrátokat. A lassan, fokozatosan felszabaduló szénhidrátok folyamatosan ellátják testünket energiával. Együnk teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, babot, mogyorót, friss zöldséget-gyümölcsöt. Ez utóbbival kapcsolatban egyeztessünk dietetikussal.
– Ha túlsúlyos, igyekezzen lefogyni.
Nem kell túl gyors ütemben haladni, de ha sikerül lefogynia, csökkenhet vércukorszintje, vérnyomása és koleszterinszintje.
– Aludjon eleget.
Ha keveset alszik, nőni fog az étvágya, és kívánni fogja a szénhidrátokban gazdag ételeket, ez pedig elhízáshoz, és egyéb betegségek kockázatához vezethet.
– Maradjon aktív.
Válasszon egy önnek tetsző mozgásformát, és mozogjon legalább fél órát naponta.
– Tanuljon stresszkezelő módszereket.
Cukorbetegeknél a stressz vércukor-emelkedést okozhat. Légzőgyakorlatokkal, meditálással vagy jógázással megtanulhatjuk csökkenteni a feszültséget, ennek különösen kettes típusú cukorbetegségnél van pozitív hatása.
– Csökkentse sófogyasztását.
Nem elég, ha főzés közben nem sózunk: a bolti félkész és készételekbe is rengeteg sót tesznek a gyártók. Használjunk friss fűszernövényeket, vagy fűszereket, és figyeljünk arra, hogy sófogyasztásunk ne emelkedjen napi 1500 mg fölé. Ez kevesebb, mint fél teáskanál sónak felel meg.
– Ne hanyagolja el sérüléseit.
Diabéteszes pácienseknél sokkal nagyobb az elfertőződés veszélye, és lassabb a gyógyulás, ezért minden sérülésünket, még a legkisebbeket is alaposan lássuk el.
– Hagyja abba a dohányzást.
A dohányzás mindenképpen káros, de egy cukorbetegnél még komolyabb kockázatokkal jár.
– Rendszeresen vizsgáltassa ki magát.
Évente legalább kétszer menjen el egy teljes kivizsgálásra, akkor is, ha minden rendben. Szemének, és fogainak kontrollvizsgálatát se hanyagolja el.
Forrás: hazipatika.com