A gyógyszeripari innovációknak hála ma már sokkal könnyebben tartható karban a diabétesz, a betegség szinte észrevehetetlenül kezelhető. Gyógyítani viszont ma sem tudják, ezért a korszerű gyógyszerek mellett fontos az életmódváltás.
A cukorbetegség kezelésének négy alappillére van. Az első az egészséges táplálkozás, és ha kell, a megfelelő gyógyszerek szedése, a második a testmozgás, a harmadik pedig az ellenőrző vizsgálatok rendszeres elvégzése. Ha gyógyszerekre van szükség, fontos, hogy a betegek betartsák az orvosi utasításokat, csak így érhető el, hogy a vércukorszint normalizálható legyen.
Kezelés helyett gyógyítás?
Ugyan a labilis anyagcseréjű, nehezen beállítható vércukorszintű cukorbetegeknek hatalmas segítséget jelentenek az inzulinpumpák, ezzel a korszerű megoldással pedig csökkenthető a hipoglikémiás rohamok száma, maga a betegség máig nem gyógyítható. Az viszont még így is komoly előrelépést jelenthet, ha megjelenik az már beharangozott intelligens kontaktlencse, amely valós idejű adatok küld a vércukorszint-változásról a beteg mobilkészülékére, ezzel is segítve a vércukorszintek folyamatos monitorozását. Nem kell már sokat várni a mesterséges hasnyálmirigyre sem, egyre biztatóbb hírek érkeznek erről a megoldásról is.
Az amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal (FDA) tavaly már engedélyezett is egy olyan “mesterséges hasnyálmirigyet”, amely ha a vércukorszint ezt indokolja, átmenetileg teljesen leállítja az inzulin beadást. Az igazi áttörést azonban az jelentheti, ha a Harvard Egyetem idén őszi eredményeit kamatoztatni tudják a gyakorlatban is – az ugyanis már a cukorbetegség gyógyítását, nem pedig kezelését jelentené. Az egyetem kutatócsoportjának sikerült őssejtekből százmilliós nagyságrendben vércukorszintet szabályozó, inzulintermelésért felelős béta-sejteket előállítaniuk (ezek azok a sejtek, amelyeket az 1-es típusú cukorbetegségnél az immunrendszer elpusztít). Ebben nem az az újdonság hogy sikerült ilyesmit őssejtekből létrehozniuk, hanem az, hogy ezt százmilliós nagyságrendben tették. Ez ugyanis a jövőben akár megoldást is jelenthet azoknak a cukorbetegeknek, akik eddig inzulinadagolásra szorultak.