Kategóriák
Életmód

Fogágybetegség és cukorbetegség

A Közép- és Kelet-Európai népesség csupán 1,7 százalékának teljesen egészséges az ínye. A fogágybetegséget elsősorban a rossz szájhigiéné okozza, de a dohányzás, a stressz, az elhízás, sőt a cukorbetegség is jelentősen befolyásolja kialakulását.

November 14-én, a cukorbetegség világnapján bejelentették, hogy hazánkban több mint fél millió ember cukorbeteg, és sokuknak nincs is tudomása róla. Csak nagyon kevesen tudják, hogy a cukorbetegség és a fogágybetegség előfordulása és kezelése szorosan összefügg. A szájban folyamatosan baktériumok milliói képzik a foglepedéket, amelyek mérgező anyagokat, ún. toxinokat termelnek: ezek okozzák az íny megbetegedését. Kellő odafigyelés hiányában gyakori ínyvérzés, íny- és fogágybetegség alakul ki, valamint az íny- és csontszövet elpusztul. Mindezek végső soron a fogak elvesztéséhez vezetnek. „A fogágybetegség szinte az egész társadalmat érinti; megelőzése, felismerése és a kezelése nagyon fontos minden páciens számára, mivel nemcsak a cukorbetegség kezelésének hatékonyságát befolyásolja, hanem rizikófaktora lehet szív- és érrendszeri betegségeknek, koraszülésnek és bizonyos tüdőbetegségeknek” – mondta dr. Irmes Ferenc fogszakorvos.

kep (135)

A cukorbetegség az egész szervezetet, így a szájat is érinti. A helyes fogápolás, orális higiénia, így különösen fontos a cukorbetegek számára, hiszen a nem megfelelő vércukorszint miatt, a szokásosnál sokkal nagyobb a kockázata az orális egészségügyi problémáknak

Ennek hátterében az áll, hogy a kontrollálatlan, vagy nem megfelelően kontrollált diabétesz rombolja a fehérvérsejteket, melyek a szervezet legfőbb védelmét jelentik, a szájban előforduló bakteriális fertőzésekkel szemben.

Milyen fogászati problémáknak nagyobb a kockázata? A cukorbetegeknél fokozott az alábbi betegségek kockázata:

  • Szájszárazság – A kezeletlen cukorbetegség csökkenti a nyáltermelést, ami szájszárazsághoz vezet. A szájszárazság fájdalmat, fekélyeket, fertőzéseket és fogszuvasodást eredményezhet.
  • Fogínygyulladás (gingivitisz és parodontitisz) – A fehérvérsejtek állapotában bekövetkező negatív hatás mellett, a cukorbetegség másik szövődménye a vérerek megvastagodása. Ez lassítja a tápanyagok felszívódását és a salakanyagok kiürülését a szövetekben, többek között a szájban is. Ezáltal csökken a szervezet védekezőképessége is a fertőzésekkel szemben. Mivel a fogágybetegségek bakteriális jellegűek, a cukorbetegeknél sokkal gyakrabban és súlyosabb formában fordul elő a fogínygyulladás is.
  • Orális szövetek lassabb gyógyulása – A nem megfelelően kezelt cukorbetegek, lassabban gyógyulnak a fogászati és szájsebészeti beavatkozások után, mivel a kezelés helyén a véráram csökkenhet.
  • Gombás fertőzés – Az antibiotikumokat gyakran használó cukorbetegek, hajlamosak a száj- és nyelv gombás fertőzésére. Ennek oka, hogy a gomba gyorsan szaporodik a nyál magas vércukorszintje miatt.
  • Égő száj és/vagy nyelv – Ezt az állapotot leginkább a száj gombás fertőzése okozza.

A dohányzó cukorbetegeknél a fent említett betegségek kockázata, mintegy 20 százalékkal magasabb. A dohányzás, akárcsak a cukorbetegség, negatív hatással van a fogíny vérellátására, így a dohányzók esetében, még gyakoribb a szájpenész, a különböző fogágy betegségek és a lassú sebgyógyulás.

Forrás: webbeteg.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük