A vércukorszint csökkentése természetes úton is lehetséges – tippeket adunk arra, hogyan próbálhatjuk ezt megtenni. A házi módszerek természetesen nem helyettesítik a gyógyszerek használatát! Aki nem szenved cukorbetegségben, az is megszívlelheti a tanácsokat, éppen a betegség megelőzése érdekében.
A vércukorszint azt adja meg, hogy mekkora a vérben a glükóz mennyisége. A glükóz fontos energiaszállító – mindenekelőtt ebből nyeri energiáját az agy és a vérlemezkék. A vércukorszintet elsősorban két fontos hormon, az inzulin és a glükagon szabályozza. Amíg az inzulin csökkenti a vércukorszintet, addig a glükagon emeli azt. A glükagon mellett az adrenalin és a kortizol, valamint a pajzsmirigyhormonok is közrejátszanak a vércukorszint emelésében.
Az inzulin csökkenti a vércukorszintet, azáltal, hogy a glükózt a vérből a sejtekbe szállítja. Éppen a máj- és az izomsejtekben történik a glükóz tárolása vagy energiává átalakítása. E folyamat révén csökken ismét a vércukorszint.
A cukorbetegségnél e mechanizmus zavara lép fel. Amíg az 1. típusú cukorbetegségnél inzulinhiány van, a 2. típusú cukorbetegségénél ugyan elegendő inzulin van, de ez nem tud a sejtekbe jutni. Mindkét esetben jellemző a magas vércukorszint. Ez hosszú távon oda vezethet, hogy az idegek és erek, valamint a szem és a vesék komoly károsodást szenvedhetnek.
Vércukorszint csökkentése – hogyan?
A cukorbetegeknek rendszerint tablettát ír fel az orvos, amely növeli az inzulintermelést. Sok esetben már a tabletta sem elég, és a betegnek inzulinnal kell magát injekcióznia. E módszer mellett azonban bizonyos élelmiszerekkel és bizonyos magatartásmóddal is csökkenthető a vércukorszint.
A vércukorszint-csökkentés 10 tippje mind az 1., mind a 2. típusú cukorbetegek, valamint az egészséges emberek számára is alkalmas. Az egészséges emberek ezekkel megelőzhetik a betegség kialakulását. A 2. típusú cukorbetegségben szenvedők természetes módon csökkenthetik a vércukorszintet, az 1. típusú cukorbetegségben szenvedők ugyan ilyen módon nem tudják kiegyenlíteni inzulinhiányukat, de a hiány kisebb mértékű lesz.
1.: kerülje a stresszt
Stressz hatására a szervezet a kortizol nevű stresszhormont állítja elő. Ez más hormonokkal együtt gondoskodik arról, hogy a vércukorszint növekedjen. Minél „lazábbak”, nyugodtabbak vagyunk, az annál pozitívabban hat a vércukorszintre. A stressz kialakulásának megelőzésére számos lazító technika létezik, ilyen pl. a jóga vagy az autogén tréning. Iktasson be ilyeneket a hétköznapjaiba! A stressz elkerülésére emellett feltétlenül szükséges az elegendő alvás. Tanulmányokkal bizonyítható, hogy a túl kevés alvás következménye a stresszhormon-szint növekedése – ez pedig a már ismert módon emeli a vércukorszintet.
2.: alacsony GI-tartalmú élelmiszerek
Fogyasszon olyan élelmiszereket, melyeknek alacsony a glikémiás indexe (GI): ez adja meg, mennyire hat a nagy szénhidráttartalmú élelmiszer a vércukorszintre. A glükóz, amit nem kell átalakítani – és ezért közvetlenül a véráramba kerül – glikémiás indexe 100. Az 50-es indexű élelmiszer tehát csak fele olyan mértékű vércukorszint-növekedést okoz. Alacsony GI-indexű élelmiszerek pl. a teljes kiőrlésű gabonafélék, hüvelyesek, zöldség, valamint bizonyos gyümölcsfélék. A fehérliszt-készítményeket, szárított gyümölcsöket és a háztartási cukrot kerülni kell.
3.: csökkentse testsúlyát
Ha Ön 2. típusú cukorbetegségben szenved és túlsúlyos, feltétlenül csökkentse testsúlyát. A túlsúly hosszú távon kedvező feltételt teremt az inzulinrezisztenciának. A nagy testsúly miatt nő az inzulinszükséglet is. Fordítva ez azt jelenti, hogy a testsúlycsökkenés a vércukorszint csökkenését is eredményezi. Kezdetben már fél év-egy év alatti 5%-os testsúlycsökkenés is sikeres lehet. A túlsúlyos cukorbetegek javasolt havi testsúlycsökkentése 1-2 kg.
4.: mondjon le a túl sok zsírról
A zsír nem hiányozhat napi étkezésünkből, de ennek mennyisége nem lehet nagy. Javasolt napi 80 gramm. Ügyelni kell arra, hogy ez a zsír főként telítetlen zsírsavakból álljon, ami főként halakban és szójatermékekben található meg.
5.: ügyeljen arra, mit iszik
Nemcsak az ételek, hanem bizonyos italok is megnövelhetik a vércukorszintet. Ezek főként a nagy cukortartalmú italok, de ide tartoznak a gyümölcslevek, valamint a cukortartalmú limonádé is. Cukorbetegek számára a legalkalmasabb az ásványvíz vagy a nem cukrozott tea. Különösen a zöld tea hat pozitívan a vércukorszintre. Tudományosan bizonyított, hogy a zöld tea csökkenti a cukorszintet.
6.: mozogjon rendszeresen
Sportoláskor az izomzat erősebben dolgozik, és ezért több energiára van szüksége. Ennek következtében több glükózt éget el a szervezet, ezért azután a vércukorszint csökken. Az elegendő mozgás előnyösen hat a testsúlycsökkenésre is. Ha korábban nem sportolt, ne vigye rögtön túlzásba: kezdje azzal, hogy kisebb utakat gyalog tesz meg, vagy felvonó helyett a lépcsőn megy fel az emeletre. Hétvégeken tegyen nagyobb sétákat.
7.: cukor helyett használjon természetes édesítőszert
Az édesítőszer nem tartalmaz szénhidrátot, amely hatással lenne a vércukorszintre. Aki nem akar édesítőszert fogyasztani, használja a stevia növény kivonatát. Cukorbetegeknek ez különösen jó, mert egyes összetevői pozitívan hatnak a vércukorszint csökkentésére is.
8.: fűszerezze ételeit fahéjjal
A fahéj a leghatékonyabb vércukorszint-csökkentő. Ajánlott napi adagja legalább 1 mg. A megfelelő mennyiségű fahéjbevitel eléréséhez teáját vagy kávéját is fűszerezheti ezzel. A reggeli müzlibe vagy gyümölcssalátába is lehet tenni egy csipetnyi fahéjat. A tejberizs kifejezetten kellemes egy csipet fahéjjal.
10.: elegendő cink és króm
Ügyeljen arra, hogy elegendő mennyiségű cink és króm kerüljön a szervezetbe: a króm nyomelem különösen jól hat a vércukorszint csökkentésére. Ez cukorbetegeknél javítja az inzulin hatását, és ezzel gondoskodik az optimális vércukor-szabályozásról. Ezzel szemben a krómhiány nagyobb vércukorértékeket okoz. Krómtartalmú élelmiszerek közé tartozik a teljes kiőrlésű gabona, lencse, tyúkhús. A króm mellett a cink is szerepet játszik a vércukorszint befolyásolásában. Különösen sok cinket tartalmaz az osztriga, búzakorpa, eidami sajt, zabpehely és napraforgómag.
Forrás: macosz.hu