Kategóriák
Hírek

Elkerülhető cukorbetegen az amputáció?

 
Magyarországon a három évvel ezelőtti adatok szerint évente 4000 cukorbeteg lábát amputálják. Hogyan lehet megelőzni, hogy idáig fajuljon a betegség?
Minden héten mintegy 135 cukorbeteg lábát amputálják a briteknél, ez pedig 17 százalékos emelkedést jelent az öt évvel ezelőtti helyzethez képest – adta hírül a brit egészségügyi szolgálat, az NHS. A cukorbetegek száma világszerte egyre nő: az angol egészségügyi szakértők szerint ennek fő oka a lassan népbetegségnek tekinthető elhízás.
legs
Az NHS szerint az amputációk 80 százaléka elkerülhető lenne, ha a cukorbetegek jobban figyelnének magukra. A témában nyilatkozó Diabetes UK cukorbeteg egyesület szerint rengeteg doktor elsiklik a kezekben és lábakban jelentkező problémák első jelein, a páciensek pedig egyszerűen alábecsülik a lábgondozás fontosságát.

Mind az egyes, mind a kettes típusú cukorbetegség rosszabb keringési rendszerrel jár, ami azt jelenti, hogy a cukorbetegek tizenötször olyan esélyesen kerülhetnek amputáció elé: elveszíthetik kéz- és lábujjaikat, kezeiket és lábfejeiket, majd a teljes végtagokat. A cukorbetegek 90 százaléka a kettes típusú diabétesztől szenved, amelynél igen gyakran tapasztalható az elhízás, a rossz diéta és a mozgáshiány. Az egyes típusú diabétesz ezzel szemben autoimmun betegség, amelynek velejárója, hogy a szervezet nem képes inzulint termelni. Az amputációkat megelőző komplikációk mindkét típusnál hasonlóképpen jelentkeznek.
A cukorbetegeknek – ahogyan a szakorvosok is gyakran elmondják – fokozottan kell figyelniük lábuk állapotára, annak tisztaságára és ápolására is, főként a nyári időszakban. Mossunk naponta lábat langyos vízben, majd finoman töröljük tisztára – zoknink lehetőleg pamut legyen, cipőnk pedig kényelmes. Az orvosok kifejezetten ellenjavallják a forró vizes fürdőt, a lábnapoztatást és a mezítláb járást is. Mindez azért szükséges, mert ha nem így teszünk, nőhet az amputációhoz vezető lábszárfekély kialakulásának veszélye.
Ezeken kívül fontos, hogy évente vizsgáltassuk meg lábunkat: a vizsgálatok szöveti oxigénszintmérővel és lézerdopplerrel nézik a keringési állapotot. Az esetleges sebek vagy fekélyek visszaszorítását túlnyomásos oxigénterápiával orvosolják: ezzel a láb olyan területein is beindulhat a vérkinergés, ahol korábban rossz volt, az oxigén baktériumölő hatása pedig fertőtleníti a sérüléseket hordozó területeket.
Forrás: hazipatika.com
Forrás: www.dailymail.co.uk

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük