Hazánkban valamiért nem örvend túl nagy népszerűségnek az articsóka, pedig számtalan jótékony tulajdonsága van. Nézzük, miért érdemes fogyasztani!
Jót tesz a májnak
Az articsóka rendszeres fogyasztásával az epeműködést javíthatjuk. A benne lévő cinarin segít abban, hogy könnyebben megemészthessük a zsíros ételeket. Kiváló gyógymód az epehólyag-gyulladásra és serkenti a máj epetermelését. Antioxidánsai révén remek méregtelenítő, regenerálja a sérült májsejteket, ráadásul csökkenti a magas koleszterin- és trigliceridszintet.
Kordában tartja a vércukorszintet
A cinarin mellett az articsóka másik fontos hatóanyaga az inulin. Ez a vízben oldódó növényi rost a belekben elősegíti a jótékony baktériumok elszaporodását, a rosszakét pedig megakadályozza. Az inzulinnak köszönhető, hogy kiegyenlíti a vércukorszintet, meggátolja annak hirtelen ingadozását, de további jótékony tulajdonságai közé tartozik, hogy megelőzi a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, helyreállítja a bél pH-értékét és szabályozza a cukoranyagcserét is.
Kinek ajánlott, kinek nem?
A fentebbi jótékony tulajdonságainak köszönhetően az articsóka fogyasztása kifejezetten ajánlott a cukorbetegek és a fogyókúrázók számára, de javasolt a gyomor- és bélproblémákkal, magas koleszterinszinttel vagy vérnyomással, érelmeszesedéssel és epehólyag-problémákkal küzdőknek is. Az epe- és veseköves betegeknek azonban ellenjavallt, ahogyan a szoptatós édesanyáknak is, hiszen a növény csökkenti a tejelválasztást.
forrás: femcafe.hu