Általában, a szív és érrendszeri betegségeket illetve a 2-es típusú diabéteszt a telített zsírsavak kárára írjuk, azonban az igazság, hogy a transzzsírok a hunyóak, derül ki egy új tanulmányból.
A kutatásból kiderül, hogy a telített zsíroknak semmi köze nincs a 2-es típusú cukorbetegséghez, de még csak nem is magas rizikófaktor a szívbetegségek tekintetében.
Hol találkozhatunk telített zsírral? Általában, a húsokban, tojásban, vajban, tejben, míg a transzzsír igazából hidrogénezet olaj, ami növeli az ételek „polci” élettartamát. Jó eséllyel találkozunk velük, sütikben, kekszekben és fánkokban.
A mai diéták többsége a napi telített zsírmennyiség maximumát férfiak esetében 30, míg hölgyek esetében 20 grammban állapítja meg. Ez az iránymutatás arra lett kitalálva, hogy csökkentse a szívbetegség, és ezzel együtt a szívrohamok esélyének számát.
Azonban, több új tanulmány eredménye is arra enged következtetni, hogy ezen állítások nem helyt állóak, sőt tavaly májusban a BMJ(British Medical Journal) megjelent publikációból kiderül, hogy nem hogy csökkent volna ennek az esélye, de igazából még nőtt is, amikor a résztvevők csökkentették a telített zsírok bevitelét.
Ezen ismeretek fényében, arra a következtetésre, jutottak, hogy az alacsony zsírtartalmú diétákat nem át kell gondolni, hanem meg kell szüntetni, és helyette alacsony szénhidrát diétát kell ajánlani a cukorbetegeknek, mivel ez sokkal célravezetőbb.
A kutatók cáfolják azt a tévhitet, hogy a telített zsíroknak köze lenne bármilyen szív és érrendszeri betegséghez, ami az egyik leggyakoribb szövődménye a cukorbetegségnek,
Az eredmények megtalálhatóak a BMJ honlapján.