Tanulmányok kimutatták, hogy a szélesebb csípőjű nők kevésbé hajlamosak a 2. típusú cukorbetegségre. A tudósok egyre tisztábban látnak az összefüggés mögötti genetikát illetően is.
Az inzulinrezisztencia legjobb gyógymódja
Az elhízás a legfontosabb kockázati tényezője a 2-es típusú cukorbetegségnek, de a testzsír eloszlása is fontos. Azok az emberek, akik a testük középső részén viselik a legtöbb súlyt, különösen veszélyeztetettek a diabétesz és a szívbetegségek által.
A KLF14 variánsokban meglévő különbségek nem befolyásolják a teljes testsúlyt, csak a testzsíreloszlását – hívta fel a figyelmet a kutató, aki azt is elismerte, nem tudják a genetikai okát, hogy a csípőméret miért számít a cukorbetegség kialakulásában. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a gének vizsgálata lehetővé teszi az alapbetegség gyökereinek feltárását, és ez potenciálisan elvezethet új diabétesz terápiákhoz.
Dr. Caroline Apovian, az amerikai Elhízás Társaság (Obesity Society) szóvivője egyetértett vele, hogy vannak a test alakját és a cukorbetegség kockázatát genetikailag befolyásoló tényezők, de van egy csomó lehetőségünk, amelyet kihasználva csökkentjük a kockázatot. Apovian figyelmeztetett, hogy az “alma alakú” nőknek, akik több zsírt halmoznak fel a testük középső részén, különösen éberen kell figyelniük az egészséges étrendre és a rendszeres testmozgásra. Szerinte ugyanez a tanácsot érvényes a férfiakra is, ahol a bő övvonal szintén felveti a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát.
A KLF14 a testzsír eloszlását csak nőknél befolyásolhatja. De – Kerrin Small szerint – más gének bizonyítottan a férfiaknál hozhatók összefüggésbe a testük zsírraktáraival és a cukorbetegség kockázatával. Apovian hozzátette, ez a tanulmány segít bemutatni annak fontosságát, hogy a zsírsejtek – a szerkezetük és az aktivitásuk – milyen hatással vannak az emberi egészségre.