Kategóriák
Életmód

A fahéj 10 gyógyhatása

A fahéj története régre nyúl vissza fűszerként és orvosságként is. Az ókorban például akkora kincsnek tartották, hogy értékesebbnek számított az aranynál. A fahéjfa barna kérgéből készítik, és szárított hengerként (szálakként) vagy őrölt por formájában árulják.  A gyógyhatásai nagy része a kéregben lévő alapvető olajakban rejlik. Ezekben az olajakban olyan aktív vegyületek találhatók, mint a cinnamaldehid, a cinnamil acetát vagy a cinnamil alkohol.

 kep (142)

A fahéjnak erős antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és vérrögképződést gátló hatása van. A szervezetet egészségesen tartó antioxidánsok, polifenolok és ásványok (kalcium, mangán, vas és rostok) különleges forrása. Mindemellett a fahéjban természetes cukrok, szénhidrátok, zsírsavak és aminosavak is vannak. A fahéjnak kb. száz különböző változatát ismerjük; általában kellemes illata és édes íze van. A legelterjedtebb és legolcsóbb a Cassia fahéj, de ennek a kumarin tartalma magas és ez a vegyület a szervezetünkben a K-vitamint közömbösíti, ami véralvadási zavarokkal jár. Ennél sokkal jobb a Ceylon fahéj, aminek a kumarin tartalma nagyon alacsony, viszont ez sokkal drágább.

A fahéj 10 legfontosabb gyógyhatása:

1, Szabályozza a vércukrot

A fahéj jelentős gyógyhatásokkal rendelkezik a 2-es típusú cukorbetegek számára, mert segít a testüknek reagálni az inzulinra, ezzel normalizálva a vércukorszintet. A fahéj bizonyos hatóanyagai stimulálják az inzulin receptorokat és blokkolják azt az enzimet, amely kikapcsolja őket; így javítja a sejtek glükóz-felhasználási képességét. Napi fél teáskanál fahéj fogyasztása csökkenti a 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintjét. A fahéjat könnyű beépíteni az étrendbe: csak szórjunk egy kicsit a reggeli gabonapehelybe vagy zabkásába, vagy hintsük meg vele az esti teánkat vagy kávénkat!

kep (143)

2, Fellendíti az agyműködést

A fahéj bizonyítottan javítja a szellemi éberséget. Csupán egy szippantás az édes fűszer varázslatos illatából, és máris gyorsabban működik az agyunk! A fahéj illata felnagyítja a kognitív észlelést és nagyban javítja az agy működését a figyelemmel, memóriával és a vizuális észleléssel kapcsolatos területeken. Vizsgadrukk vagy idegesség csillapítására remek megoldás a fahéjas tea, amely segít lenyugtatni az elmét.

3, Védelmet nyújt a szívbetegségek ellen

A különböző gyulladáscsökkentő hatásainak köszönhetően a fahéj hatásosan védi a szívet és a környező artériákat a sérülésektől és fertőzésektől. A sok zsíros étel, amit manapság fogyasztanak az emberek, sok koleszterint és egészségtelen zsírt tartalmaznak, amelyek vérrögöket okozhatnak. A lerakódások és méreganyagok, amelyek lassan felhalmozódnak, szív- és érrendszeri betegségekhez vezethetnek. A fahéj harcol a „rossz koleszterin” ellen és jelentősen csökkenti az általános koleszterinszintet. A gyulladáscsökkentő hatásai segítenek gyógyítani a belső szövetek gyulladásait és csökkentik a szívroham kockázatát is.

4, Javítja a vastagbél működését

A fahéj remek rost-, kalcium- és mangánforrás. A kalcium és a rostok kombinációja javítja a vastagbél működését. Mindkét tápanyag az epesókhoz kötődik és kiüríti őket a szervezetből. Az epe eltávolításával a rostok megelőzik az epesók által okozott sérüléseket a vastagbél sejtjeiben, így csökkentik a vastagbélrák kialakulásának esélyét is. A rostok csökkentik az irritábilis bél szindróma tüneteit is, többek között a hasmenést és a székrekedést.

5, Megelőzi a rákot

A fahéjról több tanulmányban is kimutatták, hogy csökkenti a ráksejtek szaporodását. A Texasi Egyetem kutatása szerint a fahéj minimalizálja a rákos sejtek számát a testben, sőt, a rendszeres fogyasztása megelőzi a rákot. A fahéj a leukémiás és limfómás ráksejtek növekedését is lassítja.

kep (144)

6, Javítja a vérkeringést

A fahéjban lévő kumarin nevű vegyületnek vérhígító hatása van, így megelőzi a vérrögképződést, de akik pl. Syncumar véralvadásgátló gyógyszert szednek, azoknak nem ajánlott, mert fokozott vérzékenység lehet a következménye, valamint nagy mennyiségben májsérüléseket okozhat, ezért jobb, ha a fahéjat csak kis adagokban fogyasztjuk.

7, Segít a neurodegeneratív betegségek kezelésében

A fahéj erős gyulladáscsökkentő tulajdonsága segít csökkenteni az agy belső szöveteinek állandó gyulladásait, így védelmet nyújt több idegrendszeri probléma ellen. Ez a természetes és erős hatóanyag több neurodegeneratív betegség, például az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, a sclerosis multiplex, az agydaganatok és az agyhártyagyulladás kialakulását képes megelőzni vagy visszafordítani.

8, Csökkenti a rossz koleszterinszintet

A fahéj jelentősen lecsökkenti a triglicerid és az LDL (a „rossz koleszterin”) szintjét a vérben, ezzel redukálva a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A fahéjban lévő aktív összetevők, a metil-hidroxi-kalkon polimerek akár hússzorosára növelhetik a sejtek cukorlebontó képességét. A koleszterinszint kordában tartásához szórjunk kevés fahéjat a kávéra vagy reggeli zabpehelyre naponta egyszer!

9, Gyógyítja a légúti betegségeket

A fahéjról azt tartják, hogy a megfázás és az influenza gyógyításában is segít. A torokfájás enyhítésére adjunk 1-2 teáskanál őrölt fahéjat egy csésze forró zöld teához vagy ciderhez! Adjunk hozzá friss citromlevet a légúti fertőzések kezeléséhez! A megfázás vagy köhögés enyhítésére a langyos méz és egy negyed teáskanál fahéj keverékének fogyasztása ajánlott napi két alkalommal, reggeli után és lefekvés előtt.

kep (141)

10, Csökkenti az ízületi gyulladás okozta fájdalmat

A fahéj bizonyítottan csökkenti a citokin jelzőmolekulákat, amelyek az ízületi gyulladásos fájdalom egyik fő okozói.

Egy kutatásban az arthritiszes betegek fél teáskanál fahéj és egy evőkanál méz keverékét kapták minden reggeli előtt, aminek eredményeképpen egy hét után jelentős javulást tapasztaltak náluk, egy hónap után pedig fájdalom nélkül is képesek voltak lábra állni.

Habár a fahéj jó hatással van az egészségre, nem szabad túlzásba vinni; nagy mennyiségben mérgező lehet és kárt tehet a májban. A terhes vagy szoptató nők is óvatosan bánjanak a fahéjjal!

Forrás: www.drtihanyi.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük