A cukorbetegség kialakulása alattomos: nemegyszer mire a tünetei megjelennek, már a károsító hatásai, sőt a súlyos szövődmények is kialakulnak. Ezért érdemes figyelni a betegség első jeleire, különösen azoknak, akik valamelyik rizikócsoportba tartoznak.

Az 1-es típusú cukorbetegségnél gyorsan megjelennek a jellegzetes diabéteszes tünetek, amegnövekedett vizeletmennyiség, az állandó szomjúságérzet, a fokozott étvágy ellenére bekövetkező súlyvesztés, a magas vércukorszint, a cukor megjelenése a vizeletben, illetve a kóma kialakulása.
Az inzulintermelő hasnyálmirigy-sejtek pusztulása miatt a hormon termelése rohamosan csökken, melyet csak külső bevitellel lehet pótolni, ezért hívják inzulindependens diabétesznek. Alacsony inzulinszint jellemzi, ezért azonnali kezelést igényel, inzulinterápia formájában. Kialakulásában autoimmun folyamatoknak tulajdonítanak szerepet (ilyenkor a szervezet önmaga ellen termel ellenanyagot), melyek a hasnyálmirigy-szigetsejtek pusztulásához vezetnek.
Az előző részben felsoroltak mellett jelentkezhet még altesti viszketés, gennyes bőrfertőzések kialakulása, nők esetén kezeléssel dacoló hüvelyi gombásodás. A lehelet lehet aromás (acetonos) illatú. Gyakori az elhúzódó sebgyógyulás és az ínybetegségek előfordulása is.

A cukorbetegségre számos esetben csak laboratóriumi vizsgálat során derül fény. Nemegyszer egy gépjárművezetői vagy munkahelyi alkalmassági rutinvizsgálat során “lepleződik le” a normálistól kirívóan eltérő vércukorszint-érték.
A manifeszt diabetes mellitus (kialakult cukorbetegség) állapotában mind az éhomi vércukorszint (>7mmol/l), mind a 2 órás terhelés végeredménye (>11,1mmol/l) a kóros tartományban helyezkedik el.
Vannak olyan népességcsoportok, akiknél nagyobb a diabétesz kialakulásának kockázata. Az elhízás szinte mindig kísérője a kettes típusú cukorbajnak. A mozgásszegény, stresszes életmódot élők veszélyeztetettebbek. Töltse ki rizikótesztünket, hogy kiderítse, Önt mennyire veszélyezteti a diabétesz!
Azokat is érdemes lenne szűrni, akik köszvénnyel bajlódnak. A terhesség során általában a 30 éven felüli, túlsúlyos kismamák számíthatnak arra, hogy csökkent glükóztűrő-képesség,terhességi cukorbetegség alakul ki náluk. Ha pedig egy fiatalasszony feltűnően nagy súlyú újszülöttet hoz a világra, ellenőrizni kell vércukorértékeit, és a következő terhessége alkalmával is fokozott figyelmet igényel. Bár a betegség nem tartozik a genetikailag kódolt betegségek közé, azért érdemes annak is odafigyelnie magára, akinek a családjában többször előfordult cukorbetegség, vagy a felmenői között volt, aki szenvedett ettől.

Tapasztalatok szerint baleseti sokk, valamilyen műtéti beavatkozás, hosszú ideig tartó lelki megterhelés, stresszhatás is kiválthat cukorbetegséget. Az időskori cukorbetegséget különböző gyógyszerek is előidézhetik: például sokáig elhúzódó szteroidkezelés, vizelethajtók, fogamzásgátló tabletták. Érdekesség, hogy bizonyos rasszok esetében nagyobb a betegség előfordulásának esélye: például a színesbőrűek és a latin-amerikai származásúak között két-háromszoros a II-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.
A prevenció a célzott szűrővizsgálatok segítségével valósítható meg, a szakemberek az éhomi vércukorszint meghatározását javasolják. A diabétesz gyakorisága a 45. életév után meredeken emelkedik, ezért megfontolandó minden 45 évnél idősebb egyén szűrése.