Kategóriák
Egyéb

Sovány ember is lehet cukorbeteg

Dr. Darlene McNaughton vezetésével azt vizsgálták, hogyan mutatták be a cukorbetegséget a médiában és a tudományos kutatásokban az elmúlt 15 évben. Megállapításuk szerint a testsúlyt egyre inkább a cukorbetegség első számú és egyetlen okaként állítják be, ez azonban veszélyes leegyszerűsítése a helyzetnek.

vékony_nő

“Még mindig rengeteg bizonytalanság van a diabétesz etiológiájával kapcsolatban, és számos potenciális kockázati tényezőt ismerünk az egyéni kontroll mellett, amelyek hozzájárulnak a betegséghez. Ilyen többek között az öregedés, a terhességi cukorbetegség, a genetika, az alultápláltság, a nyomor és a családi kórtörténet. Ennek ellenére a túlsúlyt és az elhízást nem csupán kockázati tényezőként, hanem a cukorbetegség egyedüli okaként állítják be” – mondja dr. Darlene McNaughton. Ha például valakinek mindkét szülője cukorbeteg, eleve körülbelül 70 százalék a valószínűsége annak, hogy benne is kialakul a betegség.

A szakértő szerint az elmúlt két évtizedben egyre jobban elterjedt az a nézet, hogy a testsúly és a kövérség okozza a diabéteszt, pedig ennél sokkal összetettebb a helyzet. Valójában a testsúlygyarapodás gyakran nem ok, hanem tünet.

Dr. McNaughton úgy véli, hogy e tévhit hatására a nem túlsúlyos emberek azt hihetik, ők nem is lehetnek cukorbetegek, így elkerülhetik a figyelmüket a betegség esetleges tünetei. Pedig kulcsfontosságú, hogy a diabétesz tüneteit minél hamarabb észrevegyék, és megelőzhessék az olyan súlyos, hosszú távú szövődményeket, mint a vakság, a veseelégtelenség vagy az amputáció.

forrás: www.macosz.hu